مقدمه:

کتاب های چاپی یا کتاب های الکترونیکی؟ این یک سوال قدیمی و بحث برانگیز است. افرادی هستند که از کتاب های الکترونیکی حمایت می کنند و افرادی هم طرفدار دو آتیشه کتاب های چاپی هستند!

چرا ما فکر می کنیم که کتاب های الکترونیکی به نفع مولفان است؟ آیا واقعا چنین چیزی صحیح است؟!

روز هایی را به یاد بیاورید که کیف مدرسه تان را پر از کتاب و دفتر می کردید و صبح اول وقت با شانه دردی وارد کلاس می شدید. البته آن زمان ها قوی تر و با نشاط تر از الان بودیم و در ستون فقرات بعدا به سراغمان آمد!

لحظه ای را بیاد بیاورید که با وجود دقت فراوان و اضطراب و ترس از معلم خود دست در کیف می کردیم و متوجه می شدیم، یکی از کتاب هایی که با نظم هم چیده بودیم، زیر نوک انگشتان احساس نمی شود. وای حتما در منزل جا مانده و فقط خدا خدا می کردیم که معلم برای درس پرسیدن ما را صدا نزند! یا هوس قدم زدن در لا به لای نیمکت های تنگ کلاس را از سر بیرون کند.

مدارس و سازمان های شرکتی به طور فزاینده ای برای اهداف آموزشی به سمت کتاب های الکترونیکی حرکت می کنند. زیرا کتاب های الکترونیکی برای ارائه تجربه یادگیری و خواندن جذاب تر از کتاب های چاپی هستند. حداقل برای دانش آموزانی که حال و احوالشان با استرس مشکلات کتاب های قدیمی یکی نمی شود. انتشارات نیز یکی از این صنایع است که وارد عصر دیجیتال شده است تا مطالعه را برای مردم راحت تر کند.

با ما همراه باشید تا به بررسی کتاب های الکترونیکی و چاپی بپردازیم. شاید برای همیشه این جنگ خاتمه یافت.

10 مورد از برتری های کتاب الکترونیکی در مقابل کتاب چاپی

1. یک دستگاه، چندین کتاب:

کتاب های الکترونیکی خیلی سبک وزن تر از کتاب های چاپی هستند. حمل کردن آن ها آسان است. فضای زیادی اشغال نمی کنند. مگر یک کوله پشتی یا یک کیف سامسونت چقدر گنجایش کتاب چاپی دارد؟ شما می توانید یک کتابخوان الکترونیکی یا یک تبلت یا تلفن همراه بردارید و در آن هزاران کتاب الکترونیکی را بگنجانید. این امر باعث صرفه جویی بسیار زیادی در فضا می شود. چه در خانه چه در مدرسه.

یک دستگاه کتابخوان الکترونیکی برای تمامی کتاب های شما کافیست. دانش آموزان بیشترین بره را از آن می برند. زیرا مجبور نیستند هر روز یک کیف پر از کتاب حمل کنند. نگران جا گذاشتن کتاب هایشان شوند یا محدودیتی در اینکه بین کتاب های خود کدام را انتخاب کنند ندارند. می توانید تمام کتاب های کمک آموزشی خود را همراه خود بیاورید! بدون کمر درد!

2. قابل دسترس در همه جا:

کتاب های الکترونیکی را می توان دانلود و برای استفاده های بعدی ذخیره کرد. می توان کتاب الکترونیکی را در اطراف خود در دسترس داشت. در اتاق، در حیاط، در پشت بام زیر نور آسمان. شب یا صبح فرقی ندارد شما در هر زمان می توانید از آن استفاده کنید. در طول سفر اگر متوجه شدید که فرصت اضافی دارید به راحتی می توانید دست در جیب خود بکنید و به کتابخانه آنلاین خود دسترسی پیدا کنید. بسیاری از کتابخانه های آنلاین امکان دسترسی آفلاین هم به شما خواهند داد.

بر خلاف کتاب های چاپی که باید یا از فروشگاه به صورت حضوری خرید کنید. یا در صورت خرید آنلاین باید چندین روز برای رسیدن کتاب به دستتان صبر کنید و اگر در حرکت باشید امکان ارسال کتاب برای شما وجود نخواهد داشت. کتاب های الکترونیکی را می توانید با چند کلیک به راحتی در اختیار داشته باشید.

3. به روز رسانی آسان:

محتوای کتاب الکترونیکی می تواند به راحتی جایگزین شود. به روز رسانی آن کار راحت تری است. نویسندگان و ناشران همیشه می توانند اطلاعات به روز را اضافه یا ویرایش کنند و آخرین محتوای دیجیتال را در اختیار کاربرای قرار دهند. این باعث صرفه جویی در هزینه های چاپ مجدد و زمانی که صرف این فرآیند می شود، باشد.

اگر اهل خواندن کتاب باشید، به یاد خواهید آورد کتاب هایی که غلط های املایی و چاپی داشتند و داشتن یک کتاب در کلکسیون شخصی با غلط املایی چنگی به دل نخواهد زد. در صورتی که در کتاب های الکترونیکی این امر تنها با چند عمل ساده قابل اصلاح است.

4. محتوای قابل اشتراک گذاری:

می توانید محتویات کتاب الکترونیکی را با چندین کاربر به اشتراک بگذارید. فرض کنید بخواهید یک صفحه از یک کتاب که دوست دارید به شخصی در یک شهر یا کشور دیگر نشان دهید. عملا بدون درد دست داشتن نسخه ی مشترک از آن کتاب این کار برای شما ممکن نخواهد بود. یا باید از صفحه کتاب عکس بگیرید و یا به طور کامل همه آن را برای دوستتان بخوانید!

کتاب الکترونیکی قابلیت به اشتراک گذاری دارد. می توانید محتوای مورد نظر را نشان دار کنید یا بدون ترس زیر هر جمله و کلمه ای که خواستید خط بکشید یا آن را هایلایت کنید! در رنگ های مختلف!

کتاب الکترونیکی را می توان به راحتی روی پرده یا تلویزیون کلاس به نمایش گذاشت. موقع سخنرانی و کنفرانس به راحتی قابلیت آن را دارد که محتوای مورد نظر را به حاضرین نشان دهید و یک کلمه یا جمله ی خاص را خط بکشید یا توضیحی کنار آن بنویسید.

5. تجربه واقعیت افزوده:

برای کتاب هایی که نیاز زیادی به تصویر دارند، شما به راحتی می توانید متون و تصاویر را به صورت سه بعدی در صفحه نمایش خود مشاهده کنید. یک مدل سه بعدی کامپیوتری همیشه برتر از ده ها طرح دو بعدی چاپ شده است. شما می توانید بزرگ نمایی کنید یا دو طرح مختلف را در کنار هم مقایسه کنید.

در کتاب های مهندسی و در سیستم های کامپیوتری این مزیت بسیار به چشم می آید. بسیاری از موسسات و سازمان های آموزشی این قابلیت را به کتب خود اضافه کرده اند.

6. آسان برای چشم:

کتاب خوان ها این روزها بسیار برتر از صفحات موبایل و تبلت عمل می کنند. ویژگی های به روز شده و مدرنی دارند که می توانند روشنایی صفحه را بر اساس زمان روز و شب، بسته به ترجیح خواننده تنظیم کنند. تغییر رنگ متن، رنگ پس زمینه، قابلیت کم کردن نور آبی و حالت مطالعه در شب از جمله ویژگی های منحصر به فرد کتاب های الکترونیکی است.

همچنین برای افراد مختلف یک کتاب الکترونیکی قابلیت های فراوانی دارد. شما برای افراد با بینایی ضعیف تر می توانید بدون نیاز به عینک فونت نوشته ها را بزرگتر کنید.

7. قابلیت خواندن با صدای بلند:

کتاب های الکترونیکی با ویژگی متن به گفتار یا خواندن با صدای بلند طراحی شده اند. این به افراد امکان می دهد که در صورتی که نابینا هستند. یا در حین رانندگی هستند یا چشمانشان خسته است. به کتاب صوتی گوش دهند.

همچنین برای افرادی که حتی سواد خواندن ندارند، امکان خواندن کتاب فراهم می شود. شنیدن کتاب باعث می شود که تلفظ صحیح کلمات را هم یاد بگیرید.

8. عناصر تعاملی:

قرار دادن ویژگی های تعاملی در کتاب الکترونیکی، تجربه خواندن را جذاب تر می کند. کتاب های الکترونیکی را می توان مملو از اطلاعات مختلف از جمله صوت و تصویر و فیلم کرد. شما می توانید بسیار حاشیه نویسی کنید در حالی که تنها یک آیکون در کنار صفحه ی کتاب شما نمایان خواهد شد. در حالی که نوشتن یک توضیح زیر یک خط در کتاب چاپی واقعا چشم نواز نیست!

نشانه گذاری کردن صفحات یک کتاب الکترونیکی بسیار ساده است. رنگ بندی های مختلفی را میتوانید داشته باشید.

9. دوستار محیط زیست:

یک کتاب چاپی همانند یک پالتو خز یا یک دستکش چرمی است. برای ساخت این ها باید یک موجود زنده، کشته شود. با توجه به اینکه درختان منبع تنفس انسان ها هستند. قطع کردن درختان برای تولید کاغذ و چاپ کتاب واقعا امری بسیار ناپسند است.

کتاب الکترونیکی در مقابل هیچ صدمه ای به طبیعت وارد نمی کند. شما می توانید یک کتاب الکترونیکی را میلیون ها بار تکثیر کنید و هیچ برگی از درختان کم نکنید.

10. مقرون به صرفه در دراز مدت:

همین حالا تلفن خود را بردارید و با یک انتشارات تماس بگیرید. خواهید فهمید که هزینه ی چاپ کتاب چقدر سرسام آور است. تنها برای چاپ یک کتاب در حالت سیاه و سفید! حال فرض کنید میخواهید یک کتاب پر از عکس های رنگی را چاپ کنید. همچنین پس از چاپ در تیراژ بالا مثلا 10 هزار نسخه، شما باید هزینه ی نگهداری و انبار داری را هم حساب کنید. هزینه های بسته بندی، جلد، حمل و نقل، هزینه ی صدمات وارد شده. یک کتاب با یک لیوان چایی به فنا می رود!

فکر اینکه چه کسی توانایی خرید همچین کتاب گران قیمتی را دارد هم بکنید! عملا شما کتاب خود را محکوم به نخواندن می کنید! یا اینکه باید حق چاپ را به انتشاراتی بدهید که عملا شما را کنار می گذارد و تمام سود فروش کتاب را از آن خود خواهند کرد.

اگر مولف باشید متوجه منظور من خواهید شد!

راه چاره:

شما می توانید کتاب خود را در نسخه ی الکترونیکی به راحتی بدون نیاز به پرداخت هزینه های سنگین یا بدون نیاز به واگذاری امتیاز حق چاپ کتاب به ناشرین بدون هزینه اضافه در سر تا سر ایران و جهان پخش کنید و به راحتی برای فروش بگذارید. تنها کافیست در وبسایت سلوبال عضو شوید و فرم درخواست فروشنده شدن را پر کنید. ما یک فروشگاه اختصاصی به شما پیشنهاد می دهیم که عمده سهم فروش کتاب از آن مولفین گرامی می شود. همچنین امکان مشاهده آمار فروش و دسته بندی و مقایسه برای مولفین فراهم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید